Yeni OSB’lere Lojistik Desteği

Yayın Adı: Hizmetix Dergisi

Devlet teşvikiyle KOBİ’lerin İstanbul dışına taşınma sürecinde sona gelindi. Yeni kurulacak OSB’lerdeki lojistik faaliyetlerin aksamadan devam etmesinin öneminden bahseden Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, bu bölgelerdeki çalışmalarına ağırlık vereceklerini açıkladı.

İstanbul’da faaliyet gösteren KOBİ’lerin şehir dışına taşınması sürecinde son noktaya gelindi. Bu kapsamda 3 bin firmaya taşınma ibaresi ulaştırılırken devletin sunduğu teşvikler ile birlikte maliyetlerin yüzde 50 oranında düşmesi bekleniyor.

Bu dönüşüm, ticaret hacminin artmasındaki en önemli sektörlerden biri olan lojistik sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Öyle ki dönüşüm kapsamında kurulan yeni OSBTerin lojistik merkezlerinden uzak yerlere konumlandırılması bu bölgelerdeki taşımacılık faaliyetlerinin de artması anlamına geliyor. Konuyla ilgili görüş bildiren Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, yeni kurulacak OSB’lerdeki taşımacılık faaliyetlerinin yetersiz kalabileceğini, bu bölgelerin lojistik sektörü açısından öneminin oldukça büyük olduğunu ve bölgelere yapılacak yatırımların artması gerektiğini söyledi.

Devletin teşvikiyle Anadolu’ya doğru kayan üretimle birlikte Anadolu’da depo yatırımlarını artırma kararı aldıklarını belirten Taner Ankara, “Şimdi de yeni kurulacak OSB’lerdeki taşımacılık faaliyetlerinin aksamadan eksiksiz bir şekilde devam etmesi adına bu bölgelerdeki çalışmalarımıza ağırlık vermek planlarımız arasında yer alıyor” dedi.