Yavuz’dan Lojistiğe 3 Milyar Euro

Yayın Adı: Türkiye Gazetesi

Şehir içi trafikte zaman ve yakıt kaybeden lojistik sektörü, önceki gün açılan 3. Köprü sayesinde milyarlarca avro tasarruf edecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasıyla birlikte ağır vasıtaların bu güzergâhı kullanması zorunlu hâle geldi.

Önceleri Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanmak zorunda olan ve İstanbul içinde belirli saatlerde geçmesi gereken tır ve kamyonlar, artık yeni güzergâhı günün her saati kullanabilecek. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, yürüme yasaklarının ortadan kalkmasının lojistik sektörü için büyük bir avantaj olduğunu dile getirdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Avrupa’dan Asya’ya yapılan ticaret amaçlı transit geçişleri artıracağını savunan Taner Ankara, aynı zamanda ağır vasıtaların şehir içi trafiğine girmemesiyle birlikte, trafik yoğunluğunun ve dur-kalk maliyetlerinin de azalacağını belirtti. “Lojistik sektörünün trafikte kaybettiği yakıt ve zamanın değeri yaklaşık 3 milyar avro tutarında” diyen Taner Ankara, sektör olarak önlerini görmelerinin ve teslimatların zamanında yapılabilmesinin mümkün hâle geleceğinin altını çizdi.