Yavuz Sultan Selim 3 milyar dolarlık dur kalkı bitirecek

Yayın Adı: Akşam Gazetesi

Lojistik sektörü 3 milyar $’a ulaşan dur-kalk masrafından kurtulmak için transit olarak kullanılacak üçüncü köprünün açılışını bekliyor.

3. Boğaz Köprüsü’nün de içinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi lojistik sektörüne umut oldu. Tamamlandığında şehir trafiğini TIR ve kamyon yoğunluğundan kurtarması beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü sayesinde ticaretin yüzde 2 artması, lojistik sektörünün de 3 milyar dolara ulaşan dur-kalk masraflarından kurtulması bekleniyor. Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, İstanbul’daki dev yatırımların taşımacılık sektörüne pek çok katkısının olacağını belirtti.

GERÇEK BİR TRANSİT GEÇİŞ

Ankara, bu sayede TIR ve kamyonların şehir trafiğini rahatsız etmeden direkt geçişlerinin mümkün olacağını, bunun tüm paydaşlar için kazançlı bir durumu beraberinde getireceğini kaydetti. Taner Ankara, 3. Köprü, Kuzey Anadolu Otoyolu, İzmit Otobanı, 3. Havalimanı gibi projelerin sonlanmasıyla birlikte lojistik alanında dünyanın en önemli hatlarının oluşabileceğini ve ticaretin yüzde 20 oranında artabileceğini söyledi. Türkiye’deki ticaretin büyük çoğunluğunun Çorlu-İstanbul-Kocaeli hattından geçtiğini belirten Ankara, İstanbul’da gerçek anlamda bir transit geçişin olmamasının ticareti yavaşlattığı görüşünde.

Sektör ileriye gidecek

Sektörün dur-kalk masraflarının yılda 3 milyar dolara ulaştığını belirten Ankara, “Fazladan 3 milyar dolarlık mazot tüketimi var. Planlamada sıkıntılar yaşıyoruz. Müşterinin deposuna mal ulaşamıyor” diye anlattı.

Köprünün devreye alınmasıyla lojistik sektörünün “bir tık ileriye” gideceğini dile getiren Ankara, “3. Köprünün transit olarak kullanılması işlerimizi doğru yapmamızda çok ileriye götürecek” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlü pazarlıkla yüklenici firmadan 29 Mayıs 2015’te bitirilmesi sözünü aldığı projede 8 şeritli karayolu ve 2 hat tren yolu yer alacak. Yeni köprünün maliyeti 4,5 milyar lirayı bulacak.

Gündüz yasakları kalkabilir

Ticari çalışmaları önemli derecede etkileyen gündüz yürüme yasaklarının 3. köprü’yle kalkabileceğini ve 24 saat ticaret imkanı sunulacağını ifade eden Ankara, İzmit Otobanı. 3. Havalimanı gibi projelerle lojistik sektöründe dünyanın en önemli hatlarının oluşabileceğin dile getirdi.