Yabancılar Türkiye’de Lojistik Sektöründen Pay Almaya Başladı

Yayın Adı: Star Gazetesi

Türkiye lojistik sektörü son yıllarda yabancı yatırımcılar için de cazip hale geldi. Bölgesindeki coğrafi avantajlarıyla lojistik üs olma yolunda ilerleyen Türkiye, yabancı firmaların gözdesi konumunda bulunuyor. Ancak son yıllarda yabancı plakalı araçların ihraç taşımalarından aldığı pay sürekli olarak artış gösterirken bu durum yerli lojistik firmaların yüzdelerini düşürüyor.

İHRACATTA DA ETKİN

İhraç taşımalarının bir yıllık dönemi incelendiğinde Türkiye plakalı araçların sefer sayısında yüzde 0.2’lik bir artış yaşanırken, yabancı plakalı araçların sefer sayısında yüzde 10’luk bir artış gözlendi. İhraç taşımalarında Türkiye plakalı araçların pazardan aldığı pay 2011 yılında yüzde 82 iken 2012 yılında bu oran yüzde 81’e düştü böylelikle yabancı plakalı araçların aldığı pay yüzde 19’a yükseldi.

CİDDİ ATILIM GEREKLİ

Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, bu durumun uzun vadede yerli firmalar için bir sorun olabileceğini söyledi. Ankara “Kota, vize gibi maliyet artırıcı etkenler, özellikle Avrupa ülkelerine yönelik taşımalarda yabancı plakalı araçlar karşısında yerli firmaların rekabet gücünü azaltıyor” dedi. Taner Ankara bu durumun önüne geçmek için dernekler ve Ulaştırma Bakanlığı’nın organize olarak ciddi atılımlar yapması gerektiğini belirtti.