Türkiye TIR’ları Denizden Yürütüyor

Yayın Adı: Star Gazetesi

Yunanistan’ın, Türkiye’nin Avrupa’ya olan ihracatını yavaşlatmaya çalışması üzerine lojistik firmaları da kendi yöntemlerini geliştirdi. İpsala sınır kapısından Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gidecek TIR’ların işlemlerinin ağırdan alındığını belirten Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, sınır kapılarındaki zaman kayıplarının sektörü yorduğunu, bu sıkıntıları Türkiye’den denizyolu ile çıkarak aştıklarını belirtti.

Avrupa’ya karadan ulaşmanın iki haftaya çıktığını ifade eden Ankara, TIR’ların kara yerine, denizden yürütüldüğüne dikkat çekti. Ankara, “Lojistiğin tarihteki önemli ve akılcı kullanımlarından biri, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri bir gecede karadan yürütmesiydi. Biz de günümüzde tırları bir anlamda denizden yürütüyoruz diyebiliriz. 2017 yılında Avrupa ülkelerine olan ihracatımızda Ro&Ro servislerinin kullanımı yüzde 4 oranında arttı” şeklinde konuştu.

10 GÜNDE GİDİYOR

Türkiye’den Avrupa’ya gidecek tırları İstanbul, İzmir ve Mersin’de bulunan limanlara gönderdiklerini belirten Taner Ankara, dorse ve konteynerlerin Ro&Ro gemileri ile Fransa’nın Toulon ve İtalya’nın Trieste limanlarına ulaştırıldığını aktardı. Yüklerin bu limanlarda bekleyen çekiciler tarafından alınarak, Avrupa’daki ilgili teslimat yerine ulaştırıldığını belirtti. Teslimat sürelerinin ülkeye göre değişkenlik gösterdiğini belirten Taner Ankara, bu sürenin 7 ila 10 gün arasında olduğunu söyledi.