Taşıdığı Yükün Dörtte Biri ADR’li

Yayın Adı: UTA Lojistik Dergisi

Batu International Logistics enerjisinin dörtte birini tehlikeli madde taşımacılığına harcıyor. Tehlikeli maddelerin yaptıkları taşımaların %25’ini oluşturduğunu belirten Batu International Logistics COO’su Uğur Dal, “Tank konteynerler ile Avrupa, Uzakdoğu & Ortadoğu, Güney ve Orta Amerika ile Afrika kıtalarında yoğun olarak yüklemeler gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimize Türkiye ayağı olmayan yüklemelerde de alternatifler ile birlikte çözümler üretebiliyoruz” diyor.

Tehlikeli ve kimyevi madde taşımacılığına uygun güçlü bir araç filosuna sahip olan Batu International Logistics, bu alandaki hizmetlerini ADR kurallarına ve mevzuatına uygun olarak sürdürüyor. Tehlikeli madde taşımacılığına uygun yaklaşık 90 adet araçlarının bulunduğunu belirten Batu International Logistics COO’su Uğur Dal, flexitank, 20′ Isotank ve 45’HCPW gibi konteyner servisleri ile çözümler sunduklarını söylüyor. Bu alanda kullandıkları araçların CNG’ye çevrilmesi adına çalışmalarda bulunduklarını aktaran Dal, bununla birlikte araç sürücülerinin gerekli eğitim ve sertifikalara sahip olmaları konusuna özen gösterdiklerini belirtiyor.

TÜRKİ CUMHURİYETLERİ YAKIN MARKAJA ALDI

Geçtiğimiz yıl tehlikeli ve kimyasal madde ihracatında önemli artışlar yaşandığına dikkat çeken Dal, “Tank konteynerler ile Avrupa, Uzakdoğu & Ortadoğu, Güney ve Orta Amerika ve Afrika kıtalarında yoğun olarak yüklemeler gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimize Türkiye ayağı olmayan yüklemelerde de alternatifler ile birlikte çözümler üretebiliyoruz. Karayolu, Denizyolu ve Intermodal taşımacılık seçenekleri ile hizmet veriyoruz. Çoğunlukla yağ, latex ve solvent bazlı ürünler taşıyoruz. Türki Cumhuriyetlere yaptığımız taşımaları artırmak hedeflerimiz arasında yer alıyor” diyor.

ARAÇ FİLOSUNU GENİŞLETECEK

Tehlikeli madde taşımacılığının yaptıkları toplam taşımaların %25’ini oluşturduğunu belirten Uğur Dal, bu alana
dönük yatırım planlarına ilişkin şu bilgileri veriyor: “Kimya pazarına yoğunlaştıkça yeni araçlara olan ihtiyacımız daha da artıyor. Tehlikeli madde taşımacılığına uygun araç filomuzu genişletmek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Halihazırda, birçok konuda yatırım planlıyoruz. Ancak bunları tamamen netleştirdikten sonra açıklamanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. Yatırımlarla birlikte, bu sektörde çok daha etkin olmayı planlıyoruz.”

DEMİRYOLUNDA DAHA FAZLA YOL ALINMALI

Uğur Dal, Türkiye’de kimya sektörünün hızlı bir büyüme içinde olduğunu ancak ne yazık ki global seviyede henüz Çin, Hindistan gibi ülkelerle rekabet edecek seviyede olunmadığını belirtiyor. Üretimin artması ve ihracatçı firmaların teşvik edilmesi ile birlikte daha iyi seviyelere ulaşılacağını vurgulayan Dal, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ülkemizin stratejik konumu nedeniyle birçok noktaya hızlı ve efektif maliyetler ile ulaşmak mümkün ancak hali hazırda çok efektif kullanıldığını söylemek pek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Komşu ülkelerde yaşanan güvenlik problemi bu durumun en önemli kaynağıdır. Özellikle çevreci ve yeşil lojistik olarak, ülkemizde demiryolu bağlantılarının arttırılması ve intermodal taşımacılığın daha aktif kullanılması; hem maliyet avantajı hem de çevre dostu bir çözüm olacaktır. Bu durum aynı zamanda geçiş güzergahları açısından da yeni bir alternatif olabilir. Bu nedenle ülkemizde demiryolu taşımacılığı alanında gelişmeler mevcut ancak tam anlamıyla aktif kullanımı için daha fazla yol almamız gerekecektir.”

“Lojistik günümüzde kapıdan kapıya organizasyonların atılım gösterdiği, ara işlemlerden çok tüm hizmet sağlayan firmaların çoğaldığı bir sektör. Dünya değiştikçe sektörel yenilikler ve inovatif çözümler ortaya çıkıyor. Bu bağlamda kendisini güncellemeyen, insan kaynağına ve sistem uyarlamalarına önem vermeyen yapıları uzun vadeli şirketler olarak nitelemek zor olacak gibi görünüyor.”

YEŞİL REKABETE GÖRE AKSİYON ALIYOR

Batu International Logistics, yatırımlarında “yeşil”i ilk sıraya koyuyor. Özellikle karayolu taşımacılığının çevreye salınan karbondioksit oranında önemli bir etken olduğuna dikkat çeken Batu International Logistics COO’su Uğur Dal: “Ancak son yıllarda gelişen araç teknolojileri sayesinde bunu azaltmak mümkün hale geldi.”

Euro5 ve Euro6 özellikli motorlar sayesinde daha az karbon salınımı gerçekleşiyor. Türk lojistik sektöründe yapılan yatırımlar her geçen yıl artıyor. Birçok firma filolarını yenilemeye çalışıyor. Bununla birlikte denizyollarının daha etkin kullanımıyla yeşil lojistik kavramının daha anlamlı bir hale geleceğini düşünüyoruz” diyor.

Şirket olarak yaptıkları taşımalarda daima insan ve çevre faktörünü gözettiklerini vurgulayan Dal, şunları aktarıyor:

“Taşımalarımızın büyük kısmını denizyolu ve demiryolu seçeneklerine kaydırmaya çalışıyoruz. Özellikle son 5-6 yıldır karayolu çıkışlarımızı denizyoluyla yapıyoruz. Daha sonra limandan indirdiğimiz dorseyi oradaki aracımızla alarak teslimat noktasına ulaştırıyoruz. Bununla birlikte düşük emisyonlu Euro5 ve Euro6 motorlu araçlar kullanıyoruz. Ayrıca yaptığımız her taşıma için bir fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz yeşil lojistik politikaları sayesinde son yıllar oldukça ciddi bir karbon salınımının önüne geçtik. Gelecek yatırımlarımızı kurgularken, yeşil lojistik ilkesini göz ardı etmiyoruz. Hem araçlarımızda hem de depolarımızda çevreye vereceğimiz zararı minimuma indirmek adına planlarımız sürüyor.”