Şoförlerin Şirketimizi Temsil Ettiğini Unutmamalıyız

Yayın Adı: UND’nin Sesi Dergisi

Kendini donatmış, mesleğinde deneyimli, başarılı, yabancı dilini geliştirmiş; tutum ve davranışlarına dikkat eden ‘prezentabl’ dediğimiz bir şoför ülke adına da ciddi bir kazanımdır.

Ülkemiz lojistik sektörü oldukça genç bir yapıya sahiptir. Sektörümüzde üçüncü, dördüncü kuşaklardan oluşan firma sayısı yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla bizler; sektöre hem bir şeyler öğreteceğiz, hem de sektörden bir şeyler öğreneceğiz. Şoför konusu da sektörümüzdeki bu durumdan farklı değildir. Mesela üniversiteler bu konuda ciddi çalışmalar yapmalı, şoför konularında çeşitli dersler vererek şoförlüğün genel geçer bir meslek olduğunu vurgulamalılar. Eğer üniversitelerimiz verecekleri eğitimlerle böyle bir algı yaratabilirlerse şoförlerimiz de işlerinde daha başarılı olabilirler. Ülkemizde lojistik sektörü çok önemli bir noktada yer alıyor. Ülkemiz, ihracat odaklı büyümeyi kendine hedef edinmiş durumda. İhracatın olmazsa olmazı ise lojistik sektörüdür.

İhracattaki büyüme lojistik sektörünün deviniminden geçiyor dersek yanlış bir bilgi vermemiş oluruz. Lojistikte araçlarımıza yaptığımız yatırım kadar, personelimize de yatırım yapabilmeliyiz. Mesela çeşitli simültane eğitimlerle şoförlerimizi eğitebilmeli, şoförlerimizin depo ve antrepolara giriş çıkışlarında nelere dikkat etmesi gerektiğini onlara en güzel şekilde anlatabilmeliyiz. Şoför demek, bir firmanın, bir sektörün ve en nihayetinde bir ülkenin temsili anlamına gelir. Kendini donatmış, mesleğinde deneyimli, başarılı, yabancı dilini geliştirmiş; tutum ve davranışlarına dikkat eden ‘prezentabl’ dediğimiz bir şoför ülke adına da ciddi bir kazanımdır. Şoförlük öyle bir meslektir ki, bu mesleği belki bizler dışarıdan net bir şekilde göremeyebiliriz. Her şoför kendi dünyasındaki deneyimleri ile firmalara katma değer sağlarlar. Genç neslin bu işe bir ‘iş’, bir ‘meslek’ olarak bakması gerekmektedir. Bu işi yapan kişilerin bu işi lalettayn değil de gerçekten bir meslek olarak yapması gerekiyor. Şoför davaları sektörümüzde en fazla konuşulan konuların başında geliyor. Bu bakımdan şoförlerimize kanuni haklarını şirketlerin daha nitelikli eğitimlerle verebilmesi gerekir. Şoför, bir şirkete maliyet anlamında da karlılık sağlayabilir. Bizler, karlılık adına gecemizi gündüzümüzü birbirine katarken bu işe şoförlerimizi de dahil edebiliriz.