Lojistik Sektörü Rusya’nın Satın Alma Kararını Bekliyor

Yayın Adı: Ekonomix Dergisi

Irak’taki olaylardan olumsuz etkilenen Türkiye lojistik sektörü, Rusya’dan gelecek haberleri gözlüyor. Şimdiden 3 Türk firmayla süt ve süt ürünlerinin ihracatı için anlaşan Rusya’nın, gıda ithalatını Türkiye üzerinden yapmaya başlaması halinde ihracat alanında %30-40 arasında büyüme bekleniyor. Lojistik alanında da %15 oranında artış yaşanması muhtemel.

Ukrayna ve Kırım anlaşmazlığından dolayı bazı ülkeler tarafından yaptırım uygulanan Rusya, yaptırım uygulayan ABD, AB, Kanada, Norveç ve Avustralya’dan et, balık, meyve – sebze, süt ve süt ürünlerinin alımını yasakladı. Rusya’nın bu ülkelere ambargo koymasıyla birlikte bu alımları Türkiye’den yapması gündeme geldi. Anlaşma yapılması halinde Türkiye’nin gıda ihracatında yüzde 30-40 arasında artış yaşanması bekleniyor. Süt ve süt ürünleri için 3 Türk firmayla şimdiden anlaşmaları tamamlayan Rusya’nın 2013 yılında sadece süt ve süt ürünleri ithalatı için harcadığı meblağ 4,2 milyar dolardı. Uzmanlar, anlaşma sağlanması halinde ihracat artışının Türkiye lojistik sektörüne de olumlu etki edeceğini belirtiyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, “12 Milyar Euro’luk bir pazardan bahsediliyor. İhracat artarken lojistik taşımalar da artacaktır. Mutabakat sağlanırsa hem lojistik sektörüne hem ülke ekonomisine katkısı büyük olur” dedi. Taner Ankara, Irak ve çevresine yapılan taşımaların ve ihracatın IŞİD saldırıları ve güvenlik sorunları nedeniyle olumsuz etkilendiği belirterek, Ortadoğu pazarında durağan görünüme geçen lojistik sektörünün Rusya ile yapılacak ihraç taşımalarıyla hareketlenebileceğini! belirtti. Ankara’ya göre anlaşma sağlanırsa Türkiye lojistik sektörü yılı kayıpsız bitirecek.