Irak’ta Yaşananlar Türkiye Lojistik Sektörünü Durma Noktasına Getirebilir

Yayın Adı: Business Life Dergisi

2013 yılı rakamlarına göre Türkiye’den en çok taşımacılık yapılan ülke olan Irak, iç karışıklıklar nedeniyle Türk lojistik sektörünü durma noktasına getirdi.
Daha önce Suriye’deki güvenlik kaygılarından dolayı olumsuz etkilenen lojistik sektörü, 2013 yılı rakamlarına göre o dönemde daha stabil olan Irak pazarına doğru bir kayma gösterdi. Rakamlar Türkiye’nin 2013 yılı içindeki toplam taşımalarının neredeyse yarısının Irak’a yapıldığını gösteriyor. 2013 yılında Türkiye’den toplamda 1,542,520 taşıma yapılırken bu taşımaların 626,553’ü Irak’a yapıldı.

Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara yaptığı açıklamada Irak’ta yaşanan olayların lojistik sektörünü yürüyemez hale getirebileceğini söyledi. Taner Ankara, “Taşımalar Suriye’deki iç savaş sebebiyle Irak’a yoğunlaşmıştı. Bölge uzun süredir güvenliydi ve Suriye nedeniyle kaybolan iş alanı yavaş yavaş Irak’ta açılmaya başlamıştı. Ancak şimdi hem Suriye hem de Irak ile yapılan taşımaların durma aşamasına gelmesi bu bölge üzerinde uzmanlaşan lojistik firmalarını çok zor durumda bırakabilir” şeklinde konuştu.