Batu’nun Yaptığı Her 5 Taşımadan 1’i Gıda

Yayın Adı: UTA Lojistik Dergisi

Gıda lojistiği Batu International Logistics’in toplam iş hacminde %21 pay alıyor. 2017 yılı sonunda bu oranı %24 seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, güçlü acente ağları ve gerçekleştirecekleri yeni frigorifik araç yatırımlarıyla gıda sektörünü yeni açıldığı pazarlarda da desteklemeyi sürdüreceklerini aktarıyor.

Gıda, Batu International Logistics’in en çok çözüm ortağı olduğu sektörlerin başında geliyor. Taşıma rakamları da bunu doğruluyor.
Şirketin yaptığı her 5 taşımadan birini gıda ürünleri oluşturuyor. Gıdaya yönelik soğuk zincir taşımalarının toplam iş hacimleri içinde %21’lik bir paya sahip olduğunu belirten Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, “2015 yılında gerçekleştirdiğimiz taşımaların %21’i soğuk zincir taşımalarına aitti. 2016 hedefimiz de, benzer rakamlarda kalabilmek, mümkünse biraz üzerine çıkabilmekti. İlk 9 aylık rakamları incelediğimizde, geçtiğimiz yılın rakamlarını yakalayacağımız görülüyor. 2017 yılı sonunda soğuk zincir taşımalarının iş hacmimiz içindeki payını %24 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

FRİGO SAYISINI ARTIRACAK

Taner Ankara, gıda lojistiği alanında ulusal ve uluslararası birçok firmaya hizmet verdiklerini söylüyor. Gıda lojistiğinde en önemli faktörün, ürünlerin herhangi bir bozulmaya uğramadan gönderilen yere ulaştırılması olduğuna dikkat çeken Ankara, şunları aktarıyor: “Taşımayı gerçekleştirecek araçların teknolojik açıdan elverişli olması, özellikle gıda maddelerini bozulmadan ulaştırabilmesi adına oldukça önem arz ediyor. Batu International Logistics olarak hali hazırda en üst standartlarda, yeni ve teknik özellikleriyle öne çıkan araçlar kullanmaktayız. Taşımayı başından sonuna dek anlık olarak takip ediyoruz. Böylelikle soğuk zincir kırılmadan son kullanıcıya ulaştırmak çok daha kolay hale geliyor ve riskleri de ortadan kaldırmış oluyoruz. Tüm araçlarımızda ısı ve kapı algılayıcıları yer alıyor. Merkez ofisimizden araçlardaki ısı derecelerini takip ediyor, olumsuz bir durum görüldüğünde sürücüye bilgi veriyor, anında müdahale edilebilmesini sağlıyoruz.

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde filomuzdaki frigorifik araç sayısını artırmaya yönelik planlamalarımız bulunuyor.” Taner Ankara, gıda lojistiğinde yoğunlaştıkları destinasyonun AB ülkeleri olduğunu söylüyor. Türkiye gıda sektörünün Ortadoğu’da yeni pazarlara giriş yaptığını hatırlatan Ankara, “Pazarın artmasıyla birlikte bu ülkelere yapılan soğuk zincir taşımalarının da artmasını bekliyoruz. Sektörümüzün bu ülkelerde alacağı payın artması için ihracatın artması gerekiyor. Bu yüzden her zaman ihracatçımızın yanındayız, olmaya da devam edeceğiz. Hedeflenen yeni pazarlara girişte lojistik altyapının çok büyük önemi var.
Biz, dünya genelindeki 4900 acentemiz sayesinde 108 ülke, 708 şehirle direkt temas halindeyiz” diyor.