Ankara: Sektör Ortadoğu Pazarında Güç Kaybedebilir

Yayın Adı: Transmedya Dergisi

Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara yılın ilk yarısı için yaptığı değerlendirmede, ilk iki çeyrekteki performansı incelediğimizde, ülkemizden karayolu ile gerçekleştirilen ihracat taşımalarında yüzde 6 oranında bir artış görüldüğünü belirterek, “Aynı zamanda Haziran ayındaki ihracat rakamları da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artış gösterdi. İhracatın artışı lojistik sektörüne olumlu yansıyor. Ancak son haftalardaki bazı gelişmelerin (İngiltere’nin Brexit kararı, Rusya ve İsrail ile ilişkilerin iyileştirilmesi gibi) önümüzdeki dönem ticarete ve lojistik sektörüne nasıl etki edecek, bekleyip göreceğiz” diyor.

İkinci 6 ayda nasıl bir tablonun ortaya çıkacağı ile ilgili de görüşlerini paylaşan Taner Ankara, “Suriye ve Mısır’daki mevcut durumlar nedeniyle lojistik sektörü Ortadoğu pazarında güç kaybedebilir. İran ve Irak taşımalarında ise artış olacağını öngörmekteyiz. Avrupa ile yapılan ticarete baktığımızda ise geçtiğimiz yıla göre durağan devam ediyor. Eksi veya artı yönde büyük bir dalgalanma beklenmiyor. En fazla ihracat yaptığımız ikinci ülke konumunda olan İngiltere’nin Brexit kararı, hemen olmasa da uzun vadede lojistik sektörüne olumsuz yansıyabilir. Bunun dışında Rusya ve İsrail ile olan ilişkilerin düzelmesinin olumlu etki edeceğini düşünüyoruz. İran’a karşı yaptırımların kaldırılması şuan için olumlu-olumsuz bir etki yaratmadı diyebiliriz, önümüzdeki aylar bu durumu da netleştirecektir” şeklinde konuşuyor.

Batu Lojistik olarak nasıl bir 6 ay geçirdiklerini de aktaran Ankara, “Batu International Logistics olarak 2016 yılına yurt içi lojistik konusunda yatırımlar ile başladık ve hızlı şekilde de devam ediyoruz. İlk 6 ayda tahmin ettiğimiz büyümenin üzerinde bir rakama ulaştık. Bu da bizim yıl sonu hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimizi gösteriyor. Aynı zamanda bu yıl oldukça önem verdiğimiz şubeleşme ve CNG’li araç filo yatırımlarımız olacak” diyor. Taner Ankara ikinci yarı yıl için de şu değerlendirmeyi yapıyor: “İlk 6 ay verileri istediğimiz şekilde sonuçlandı. Bu yıl için belirlediğimiz büyüme hedefimiz yüzde 12 idi. Yıl sonuna geldiğimizde bunun üzerinde bir büyüme yakalayacağımızı söyleyebiliriz. Yıl sonuna ilişkin tahmin ve saptamalarımız ile doğru yönde ilerlemeye devam edeceğiz.”