3.Köprüyle 3 Milyar Cepte

Yayın Adı: Yenişafak Gazetesi

Günlük bin 500 aracın trafiğe katıldığı İstanbul’da, 3. Boğaz Köprüsü Projesi’nin de içinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin kent trafiğine büyük rahatlık sağlaması bekleniyor.

Günde ortalama bin 500 aracın trafiğe katıldığı İstanbul’da, 3. Boğaz Köprüsü Projesi’nin de içinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ile Odayeri-Paşaköy Kesimi Projesi’nin yapımı devam ediyor. Tamamlandığında şehir trafiğini tır ve kamyon yoğunluğundan kurtarması beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki çalışmaları havadan görüntülendi.

Yaklaşık 4 bin 627 kişinin çalıştığı projede, 737 makine ve 51 çeşitli ekipmanın kullanılıyor ve hava şartları uygun olduğu zamanlarda 24 saatlik vardiyaya geçiliyor.

4.5 MİLYARLIK PROJE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlü pazarlıkla yüklenici firmadan 29 Mayıs 2015’te bitirilmesi sözünü aldığı projede 8 şeritli karayolu ve 2 hat tren yolu yer alacak. Yeni köprünün maliyeti 4,5 milyar lirayı bulacak. Proje, İstanbullulara, kamu kesimine ve özel sektöre birçok açıdan katma değer sağlayacak.

Köprünün tamamlanmasını sabırsızlıkla bekleyen sektörlerden birisi de lojistik…

TIR ve kamyonların Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yönlendirilmesiyle, hem şehir trafiği rahatlayacak hem de sektörde planlama imkanı artacak, dur-kalk kaynaklı yakıt maliyetleri azalacak.

YILDA 3 MİLYAR DOLAR

Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, İstanbul’daki dev yatınmların taşımacılık sektörüne doğrudan ve dolaylı pek çok katkısının olacağını belirterek, TIR ve kamyonların şehir trafiğini rahatsız etmeden direkt geçişlerinin mümkün olacağını, kaydetti. Sektörün hali hazırda dur-kalk masraflarının yılda 3 milyar dolara ulaştığını belirten Ankara,”Şu anda fazladan bir 3 milyar dolarlık mazot tüketimi var” dedi.

Köprünün devreye alınmasıyla lojistik sektörünün “bir tık ileriye” gideceğini dile getiren Ankara, “3. Köprünün transit olarak kullanılacağını düşünüyoruz. Yürüme yasaklarının değişeceğini umuyoruz. Bununla beraber dur-kalk olsun, planlamalar olsun bizim adımıza işlerimizi doğru yapmamız anlamında bizi çok ileriye götüreceğini düşünüyorum” dedi.

Taner Ankara, 3. Köprü, Kuzey Anadolu Otoyolu, İzmit Otobanı, 3. Havalimanı gibi projelerin katkı sunacağını belirtti.