2012 Yılında 9440 Ağacı Kurtardık

Yayın Adı: Lojistik Ekipmanlar Dergisi

“Yalnızca 2012 yılında, taşımalarımızı denizyoluna kaydırarak ilk çeyrekte hem karayolunda kat ettiğimiz mesafeyi 251 bin km azalttık, hem de 13784 C02/kg salınımın önüne geçtik. Bir başka ifadeyle 9 bin 440 ağacı kurtarmış olduk.”

Son yıllarda hızla artan çevre bilinci, karbondioksit salınımı yüksek sektörlerden biri olan lojistikte de kendisini gösteriyor. Özellikle kara taşımacılığının dünyada hala en çok kullanılan taşıma modu olması, bu durumu daha da gerekli kılıyor. Batu International Logistics olarak çevreye tümüyle uyum sağlamaya ve vereceğimiz zararı minimuma indirgemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu nedenle yeşil lojistik ilkeleriyle hareket ederken, karbon ayak izi sıfırlama yöntemleri için demiryolu ve denizyolu alternatiflerini daha çok kullanıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı kara taşımacılığında kullandığımız araçlarımızın tümü CNG ve Euro 5 özellikli araçlardan oluşuyor. Ayrıca her yıl karbon salınımını dengelemek adına fidan dikimi gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte geçtiğimiz yıllarda Sürdürülebilir Markalar Konferansı’na sponsor olarak ülkemizin yeni orman alanlarının kazanılmasını amacıyla her bir kongre katılımcısı adına Ege Orman Vakfı’na fidan bağışları yaptık.

Tüketicilerin yeşil satın almaya yönelmesiyle, yeşil lojistik ihtiyacını artırdığının farkındayız. Gelecek yıllarda tüketicilerin ve firmaların lojistik süreçleri daha fazla sorgulayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle gelecekteki bu ihtiyaca kendimizi hazırlamaya çalışıyoruz. Lojistiği daha çevreci yapacak unsurların yalnızca bunlarla sınırlı kalmamasına, lojistik sürecin her aşamasında kullanılacak parçaların çevreye zarar vermeyecek şekilde üretilmesi gerektiğine inanıyoruz.

2014 yılında kurduğumuz Batu Intermodal, Türkiye’de yalnızca intermodal taşımacılık faaliyetlerini yapan ilk şirket olma özelliği taşıyor. Intermodal taşımacılık modu sayesinde, karayolu kullanımını en aza indirerek karbondioksit emisyon oranını azaltıyoruz. Demiryolu ve denizyolunu daha çok kullanarak çevreci bir taşıma gerçekleştirmiş oluyoruz.

Yalnızca 2012 yılında, taşımalarımızı denizyoluna kaydırarak ilk çeyrekte hem karayolunda kat ettiğimiz mesafeyi 251 bin km azalttık, hem de 13784 C02/kg salınımın önüne geçtik. Bir başka ifadeyle 9 bin 440 ağacı kurtarmış olduk. Ayrıca bu dönemde karayolu taşımalarında yüzde 100 Euro5 düşük emisyonlu araçlar kullanarak 256 bin C02/kg salınımını engelledik ve 186 bin 849 ağaç kurtardık. Aynı zamanda çevreci projelere de destek veriyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Güneş Arabası Ekibi tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk aile otomobili olan “Aruna” isimle projeye sponsor olarak destek verdik. Batu International Logistics olarak önümüzdeki dönemde de çevre bilinciyle hareket ederek, yatırım ve planlarımızı bu yönde yapmaya devam edeceğiz.